خانه / اخبار / بازار بزرگ تبریز
تور بدروم لحظه آخری

بازار بزرگ تبریز

معرفی بازار بزرگ تبریز

بازار بزرگ تبریز که در قلب این شهر قرار دارد، قدیمی‌ترین بازار خاورمیانه است. بازار بزرگ تبریز بین قرن‌های ۱۲ تا ۱۸ به دلیل موقعیت استراتژیک خود در مسیرهای تجاری شرق و غرب، سیاست‌های هوشنمندانه و معافیت مالیاتی از مهم‌ترین مراکز فرهنگی و تجاری بین المللی در آسیا محسوب می‌شده است.

بازار بزرگ تبریز
بازار بزرگ تبریز

بازار بزرگ تبریز به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازارهای سرپوشیده و مجموعه‌های آجری جهان شناخته می‌شود. اهمیت بازار بزرگ تبریز به قدری است که در سال ۲۰۱۰ به ثبت میراث جهانی یونسکو رسید.

خرید ارزانترین بلیط هواپیما تبریز

بسیاری از انواع اجناس مرغوب و درجه یک مانند فرش‌های دستباف، آجیل و خشکبار، محصولات چرمی، پارچه، ادویه، صنایع دستی تبریز و … را می‌توانید با قیمتی مناسب از بازار تبریز خریداری کنید.

تاریخچه بازار بزرگ تبریز

سفرمان به بازار بزرگ تبریز را با گذری در تاریخچه این بنای ارزشمند آغاز می‌کنیم. بازار بزرگ تبریز ۶۵۰۰ غرفه، ۴۰ رسته، ۲۵ تیمچه، ۱۱ سرسرا و چندین مدرسه، مسجد، کاروانسرا و حمام دارد، که همگی آن‌ها در کنار هم کاملترین مجموعه‌ اجتماعی را در میان بازارهای ایران به وجود آورده‌اند. یکی از شاخصه‌های اصلی بازار بزرگ تبریز، فروش اجناس سنتی در آن است. عمده اجناسی که در بازار تاریخی تبریز به فروش می‌رسند را صنایع دستی تبریز و آذربایجان، کیف و کفش‌های چرمی، ادویه، گیاهان دارویی، آجیل، پارچه و شیشه تشکیل می‌دهد.

بازار بزرگ تبریز
بازار بزرگ تبریز

اطلاعات دقیقی در مورد تاریخچه بازار بزرگ تبریز در دوران پیش از اسلام در دسترس نیست و بیشتر منابع مربوط به گردشگرانی است که به این بازار سفر کرده‌اند و درباره آن نوشته‌اند. به همین دلیل است که بازار بزرگ تبریز به عنوان تاریخی‌ترین بازار خاورمیانه شناخته می‌شود. اما چیزی که بازار بزرگ تبریز را به یکی از با اهمیت‌ترین بازارهای ایران و یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری در گذشته تبدیل کرده، موقعیت آن و قرار گرفتن در جاده ابریشم است. به طور کلی اهمیت بازار تبریز به قدری است که در دوران باستان به عنوان یکی از دروازه‌های تبریز به شمار می‌رفته است.

تاریخچه بازار بزرگ تبریز
تاریخچه بازار بزرگ تبریز

نام بازار تبریز از دروان سلجوقی بر روی زبان‌ها افتاد. نقاشی‌های به دست آمده از این دوران نشان می‌دهد که بنایی با همین کاربری در مکان فعلی بازار تبریز وجود داشته، اما هنگامی که تبریز به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد، اهمیت بازار تبریز چندین برابر و بسیار مشهور شد. در آن زمان سه مرکز تجاری مهم در جاده ابریشم وجود داشته است، یکی در چین، دیگری در تبریز و دیگری در رم. این شهرت و رفاه تا زمان صفویه ادامه پیدا کرد و بازرگانان از سراسر جهان و ایران برای تجارت به تبریز می‌آمدند.

معماری بازار بزرگ تبریز

معماری بازار بزرگ تبریز
معماری بازار بزرگ تبریز

بافت اصلی بازار تبریز از دو راسته سرپوشیده تشکیل شده، یکی از شمال به جنوب و دیگری از شرق به غرب. عرض بازار بین ۴ تا ۵ متر و ارتفاع آن بین ۵ تا ۶ متر است. پوشش سقف راسته‌ها از طاق‌های ضربی و آجری ساخته شده که برای آب و هوای سرد تبریز بسیار مناسب بوده است. بالای هر سقف منافذی وجود داشته که نور از آن‌ها وارد بازار می‌شده و فضای بازار را مانند فضای بیرون روشن می‌کرده است. این منافذ برای تهویه هوای بازار نیز مناسب بوده است. بررسی معماری بازار بزرگ تبریز نشان می‌دهد که این بازار شکل مدونی نداشته و معماران و طراحان به تدریج بخش‌هایی را به آن اضافه کرده اند.

بخش‌های مهم بازار بزرگ تبریز

تیمچه مظفریه

تیمچه مظفریه بازار بزرگ تبریز
تیمچه مظفریه بازار بزرگ تبریز

تیمچه مظفریه یکی از مشهورترین و زیباترین تیمچه‌های بازار بزرگ تبریز است. تیمچه مظفریه یکی از مهم‌ترین مراکز تجارت فرش در استان آذربایجان شرقی است و ظریف‌ترین و زیباترین فرش‌های دستباف تبریز را می‌توانید در این تیمچه پیدا کنید. علاوه بر فروش فرش‌های دستباف در تیمچه مظفریه، فروشندگان کار طراحی و ترمیم فرش را نیز انجام می‌دهند.

سرای امیر

سرای امیر
سرای امیر بازار بزرگ تبریز

سرای امیر یکی از بزرگ‌ترین سراهای بازار است که در حاشیه شرقی و جنوبی مجموعه بازار تبریز قرار دارد. اطراف سرای امیر غرفه‌ها در دو طبقه قرار گرفته‌اند و درست در وسط این سرا، درونْ سرایی مستطیلی شکل به ابعاد ۵۰ در ۷۰ متر به چشم می‌خورد.

مسجد جامع تبریز

مسجد جامع تبریز
مسجد جامع تبریز بازار بزرگ تبریز

مسجد جامع تبریز یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین بناهای تبریز است که در انتهای بازار بزرگ قرار دارد و گفته می‌شود که تاریخ ساخت آن به زمان سلجوقیان برمی‌گردد. در کتاب‌های قدیمی با عنوان مسجد بزرگ به این مسجد اشاره شده و از زمان تاسیسس، آن را به عنوان مسجد جامع تبریز می‌شناسند.

مدرسه طالبیه تبریز

مدرسه طالبیه تبریز
مدرسه طالبیه تبریز بازار بزرگ تبریز

مدرسه علمیه طالبیه تبریز، مشهورترین مدرسه بازار بزرگ تبریز است و اشخاص برجسته‌ای از جمله علامه امینی، علامه طباطبایی، علامه جعفری، جحفر سبحانی و … در این حوزه آموزش دیده اند. برای رفتن به این مدرسه باید از مسجد جامع تبریز عبور کنید، چون مدرسه طالبیه درست کنار مسجد قرار گرفته است. کتابخانه مدرسه طالبیه یکی از مشهورترین کتابخانه‌های تبریز است و بیش از ۳۰٫۰۰۰ کتاب ارزشمند و ۳۵۰ نسخ خطی در این کتابخانه نگهداری می‌شود.

موزه بازار بزرگ تبریز

در مجموع ۵ موزه در بازار بزرگ تبریز وجود دارد که در این بخش به معرفی دو موزه با اهمیت‌تر از این مجموعه می‌پردازیم:

موزه قرآن و کتابت تبریز

موزه قرآن و کتابت تبریز
موزه قرآن و کتابت تبریز

این موزه در مسجد صاحب الامر (شاه طهماسب) و در خیابان دارایی تبریز قرار دارد که به عنوان یکی از مهم‌ترین موزه‌های تبریز شناخته می‌شود. ساختمان موزه قرآن تبریز اثری جاودانه و دیدنی است که تاریخ ساخت آن به زمان شاه طهماسب برمی‌گردد. در موزه قرآن و کتابت تبریز می‌توانید شاهد مجموعه‌ای نفیس از قرآن، نسخ خطی و آثار ارزشمند خطاطی از هنرمندان نامی ایران باشید.

موزه بازار و مشاغل تبریز

موزه بازار و مشاغل تبریز
موزه بازار و مشاغل تبریز

برای بازدید از موزه بازار و مشاغل تبریز باید به انتهای بازار بزگ تبریز در نزدیکی یخچال تاریخی صادقیه بروید. در اینجا موزه‌ای سه طبقه به چشم می‌خورد که می‌توانید در آن درباره انواع مشاغل تبریز و حتی مشاغل فراموش شده آن اطلاعات کسب کنید. موزه بازار و مشاغل تبریز ۱۱ غرفه دارد و در میان حرفه‌هایی که در این موزه به آن‌ها پرداخته شده است می‌توان به آهنگری، عطر سازی، عکاسی سنتی و نجاری اشاره کرد.

نوشته بازار بزرگ تبریز اولین بار در سفر و گردشگری. پدیدار شد.

تور ارزان بدروم

درباره ی seobartar

همچنین ببینید

رزرو هتل در قم

نوشته رزرو هتل در قم اولین بار در قاره پیما. پدیدار شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *